خدمات امنیت شبکه گروه فناوران پارسه

گروه فناوران پارسه در راستای تکمیل خدمات خود به شما همراهان گرامی علاوه بر فعالیت در زمینه پشتیبانی شبکه ، اکتیو و پسیو شبکه کامیوتری تلاش در جهت بحث امنیت شبکه و اقداماتی که باید در این راستا انجام شود از جمله فعالیت ها و راهکار هایی مانند کنترل دسترسی، نرم افزارهای مقابله با ویروس و بد افزار ، امنیت خود ِنرم افزار،رائه خدمات مشاوره رایگان ، طراحی و پیاده سازی زیرساخت های امنیتی، مدیریت و تحلیلامنیت شبکه، ایجاد سیستم های امنیتی و نظارتی برای افزایش امنیت و مدیریت بهتر،تست و آزمایش تجهیزات شبکه، جلوگیری از حملات شبکه و… که بخش کوچکی از فعالیت های این مجموعه می باشد.

خدمات امنیت شبکه با فناوران پارسه

پس از پیشرفت های تکنولوژی در یکی دو دهه گذشته و با همه گیر شدن استفاده از انواع کامپیوتر ها و تلفن های همراه و پس از به وجود آمدن دنیای بزرگ و بی انتهای اینترنت ، ارتباطات این بار هم دامان بشر را رها نکرده و خود را در قالب شبکه های کامپیوتری در دل این اقیانوس بی پایان جای داده است . گروه فناوران پارسه در راستای تکمیل ارائه خدمات خود به مشتریان گرامی علاوه بر فعالیت در زمینه پشتیبانی شبکه ، اکتیو و پسیو شبکه کامیوتری تلاش در جهت بحث امنیت شبکه از جمله خدمات و راهکار هایی مانند کنترل دسترسی، نرم افزارهای مقابله با ویروس و بدافزار ، امنیت خود ِنرم افزار ، تحلیل عملکرد و تعیین معیارها، جلوگیری از فقدان و نابودی اطلاعات ، امنیت ایمیل ، فایروال یا دیوار آتش (نرم افزاری و سخت افزاری) ، امنیت دستگاه تلفن همراه ، تقسیم بندی شبکه ، اطلاعات امنیتی و مدیریت رویداد ، شبکه خصوصی مجازی ، امنیت وب و امنیت شبکه بی سیم جزو اساسی ترین موارد و راهکارهای خدمات امنیت شبکه در انواع مقیاس های بزرگ و کوچک می باشد . البته در مقیاس های شبکه های کوچک تر می توان از برخی از این موارد چشم پوشی کرد اما اگر امنیت آن شبکه برایتان از اهمیت بالایی برخوردار است بهتر است روی تمام مواردی که در بالا ذکر شد کار شود.

هدف از ایجاد شبکه ها چیست؟ شبکه ها برای استفاده مشترک چند کامپیوتر از منابع اطلاعاتی و نرم افزاری و سخت افزاری ، به روز بودن اطلاعات و تبادل سریع تر و دقیق تر آنها ایجاد و استفاده می شوند. اما نکته مهم اینجاست که هر جا صحبت از ارتباطات و تبادل اطلاعات باشد مسئله امنیت آن ارتباط و حفظ امنیت اطلاعات هم مطرح می شود.

امنیت شبکه کامپیوتری

هر زمانی که شبکه و ارتباطات مطرح است امنیت شبکه نیز به همراه آن مطرح می شود. گروه فناوران پارسه با ارائه‌ی خدمات پشتیبانی از شبکه همواره در جهت تامین ایمنی و حفظ امنیت مشتریان خود موفق بوده است تا با حفظ امنیت شبکه راه نفوذ خرابکاران و سارقان اینترنتی به اطلاعات خصوصی و حیاتی سازمان را ببندد. در حالت کلی به مجموعه اقداماتی گفته می شود که در جهت جلوگیری از حملات داخلی و خارجی و تامین امنیت شبکه و به منظور جلوگیری از بروز مشکلات امنیتی، نشت اطلاعات در بستر شبکه صورت میگیرد. این مجموعه اقدامات می تواند بصورت راهکارهای متعددی هم به صورت نرم افزاری و هم به صورت سخت افزاری در لایه‌های مختلف شبکه صورت می‌گیرد.

اهمیت خدمات امنیت شبکه

۱- از شبکه، زیرساخت‌های آن و ترافیک موجود در شبکه در برابر حملات سایبری خارجی محافظت می‌شود

۲- از کلیه دارایی‌ها و منابع فناوری اطلاعاتی که از راه شبکه قابل دسترسی هستند، در برابر ورودهای غیر مجاز محافظت خواهد شد

۳- با بکارگیری یک سرویس امنیت شبکه خاطرجمع خواهید شد که تنها کاربران مجاز به دارایی‌ها و منابع شبکه دسترسی خواهند داشت

۴- از پاک شدن ناگهانی اطلاعات جلوگیری خواهد شد

۵- مدیریت شبکه به شیوه‌ی متمرکز انجام خواهد گرفت

تعریف-امینت-شبکه
خدمات گروه فناوران پارسه در زمینه امنیت شبکه
done_all

ارائه‌ی خدمات مشاوره

done_all

طراحی شبکه

done_all

طراحی زیر ساخت امنیتی شبکه

done_all

پایه ریزی خط و مشی‌ها و سیاست‌های امنیتی مرتبط

done_all

ایجاد سیستم‌های IP/IDS برای تشخیص و جلوگیری از حملات شبکه

done_all

مدیریت و تحلیل امنیت شبکه SOC

done_all

طراحی زیر ساخت ایمن در جهت جلوگیری از دسترسی غیر مجاز به سورس‌های شبکه

done_all

ایجاد سیستم‌های نظارتی برای افزایش امنیت

done_all

بازبینی و بهینه سازی تنظیمات تجهیزات امنیتی شامل Firewall ، IPS/IDS و UTM

done_all

پشتیبانی از Cisco, Fortinet, Juniper, Sourcefire

done_all

بهینه‌سازی معماری امنیتی تجهیزات شبکه

done_all

طراحی و راه اندازی راه کار‌های نظارت و آنالیز ترافیک شبکه

done_all

آزمایش و تست میزان استحکام تجهیزات امنیتی شبکه

done_all

انتخاب و پیاده سازی تجهیزات کاربردی مانند Firewall ، UTMو IPS

done_all

ظرفیت سنجی شبکه

call

برای مشاوره رایگان و هماهنگی جهت خرید و اجرای پروژه ها با ما تماس بگیرید

انواع راهکارها در مباحث امنیت شبکه

موارد زیر جزو اساسی ترین مباحث و راهکارهای کنترل امنیت در انواع مقیاس ها است. البته برخی موارد در مقیاس های کوچکتر قابل حذف هستند اما اگر امنیت اهمیت بالایی دارد بهتر است بر روی تمامی موارد زیر کار شود:

کنترل دسترسی Access control : در هر شبکه کوچک یا بزرگ، عمومی یا خصوصی بهتر است دسترسی ها کنترل و محدود شده باشند. اینکار یک قدم بسیار موثر و بزرگ در جلوگیری از بروز مشکلات امنیتی است. زیرا با اینکار دسترسی عموم به شبکه محدود شده و تنها افراد و دستگاه های مجاز می توانند به شبکه متصل شوند. تعیین محدویت برای اتصال اولیه به شبکه با مواردی مانند IP, Mac Address انجام شده و در بستر شبکه با تعیین دسترسی ها قابل انجام است. یکی از بهترین راهکارهای تکمیلی در این موضوع غیرفعالسازی سرویس ها و پورت هایی می باشد که از آنها استفاده نمی شود.

نرم افزارهای مقابله با ویروس و بدافزار Antivirus and antimalware software: استفاده از ابزارهایی مانند آنتی ویروس و ضد بدافزار بدون شک در شبکه ضروری است. رول هایی متعددی که در بطن این ابزارها وجود دارد و همواره در حال بروزرسانی و تقویت است موجب دفع و جلوگیری از مشکلات متعدد امنیتی در سطح شبکه می شود. در برخی مواقع بدافزارها و ویروس ها بصورت پنهان وارد عمل شده و ممکن است کل موجودیت شبکه را با مشکل اساسی مواجه نماید. خوشبختانه چنین ابزارهایی به صورت راهکارهای سازمانی و شرکتی برای انواع شبکه های کامپیوتری عرضه شده و می توان از آنها بهره برد.

جلوگیری از درز و انتشار اطلاعات Data loss prevention: این موضوع ابعاد بسیار گسترده ای دارد که با استاندارد DLP مشهور است. مبحثی که در این بخش بر روی آن می بایست تمرکز کرد Data loss prevention است. با راهکارهای موجود می بایست این اطمینان برای تیم امنیتی شبکه حاصل شود که اطلاعات محرمانه توسط افراد مجموعه یا سازمان و یا افراد دیگر به بیرون از شبکه درز نشده و امنیت اطلاعات (بخصوص اطلاعات محرمانه) تامین می شود.

تحلیل عملکرد و تعیین معیارها Behavioral analytics: با مشخص شدن رفتارهای طبیعی و مجاز در سطح شبکه می توان معیارهای متناسب برای کنترل عملکردهای غیر طبیعی و مشکوک را تدوین کرد. پس از اینکار، مانیتورینگ شبکه بصورت مداوم ضرور است.

امنیت نرم افزار Application security: نرم افزارها در ساختار های متعددی وجود دارند. نرم افزارهای تحت وب و نرم افزارهای کامپیوتری در ارتباط با شبکه می بایست طبق اصول امنیتی نوشته شده و مورد استفاده قرار بگیرند. معمولا مشکلات امنیتی نرم افزار بصورت باگ مشخص و راهکار مناسب برای حل آن در نظر گرفته می شود. نمی توان ادعا کرد که امنیت یک نرم افزار مشکلی ندارد چون امنیت نرم افزار علاوه بر ساختار به عوامل متعددی مانند سرویس ها و فریم ورک ها وابسته است.

امنیت ایمیل Email security: ایمیل به عنوان یکی از روشهای ارتباطی که می تواند راه مناسبی برای نفوذ هکرها باشد می بایست بصورت مناسبی از لحاظ امنیتی پوشش داده شود. با توجه به اینکه امکان حملاتی نظیر فیشینگ، تزریق بدافزار و ویروس بر روی شبکه با ایمیل وجود دارد می بایست راهکار مناسبی جهت تشخیص و مقابله با این موضوع بکار برد.

استفاده از فایروال Firewalls: یکی از موثرترین ابزارهای برای کنترل ترافیک و درخواست ها در بستر شبکه، فایروال است. این ابزار بصورت سخت افزاری و نرم افزاری و یا ترکیبی از این دو موجود است. البته می بایست توجه داشت که کارکرد مناسب فایروال ها برای بررسی صحیح درخواست ها، تعریف و تعیین رول های کاربردی و بروز است. از جمله مواردی که فایروال در برابر آنها می تواند عملکرد قابل قبولی از خود به نمایش بگذارد مسدودسازی درخواست های مغایر با قوانین و معیارهای سطح دسترسی ها و مقابله با حملات تکذیب سرویس ( DDoS ) است.

امنیت شبکه بی سیم Wireless security: همانطور که می دانید شبکه های بی سیم از محافظتی مانند شبکه سیمی برخوردار نیستند. به همین جهت می بایست نهایت محدودیت و کنترل را در شبکه های بی سیم اعمال کرد.

امنیت وب Web security: این راهکار بصورت شناسایی وب سایت های مخرب و مسدودسازی آنها و همچنین تامین امنیت وبسایت به کار گرفته می شود. لازم به ذکر است تامین امنیت وب می بایست بصورت ویژه ای در دستور کار قرار بگیرد.

شبکه خصوصی مجازی VPN مخفف Virtual private network: استفاده از شبکه خصوصی مجازی با ساختار امن در صورت بهره گیری از قابلیت رمزنگاری اطلاعات و تراکنشهای انجام شده در بستر شبکه می تواند راهکاری مناسب برای تامین امنیت شبکه باشد.

اطلاعات امنیتی و مدیریت رویداد Security information and event management: سرویس ها و ابزارهایی وجود دارند که اطلاعات لازم برای شناسایی و پاسخ به تهدیدات را برای عوامل تامین امنیت شبکه های کامپیوتری فراهم می کنند. این سرویس ها و ابزارها معمولا توسط شرکتهای فعال در زمینه راهکارهای امنیتی سازمانی و شرکتی ارائه می شوند.

تقسیم بندی شبکه Network segmentation: این موضوع می تواند آسیب های احتمالی از مشکلات امنیتی را کنترل و یا تعدیل کند. به اینصورت که با تقسیم بندی شبکه، چنانچه یک بخش از شبکه مشکل امنیتی پیدا کرد کل شبکه تحت تاثیر آن قرار نمی گیرد.

امنیت دستگاه تلفن همراه Mobile device security: یکی از مواردی که با گذشت زمان اهمیت بیشتری پیدا کرده است دستگاه های موبایل است. به این دلیل که بیشتر پلتفرم ها بر روی گوشی های هوشمند قابل اجراست و چون موبایل یک وسیله شخصی بوده و امکان نفوذ از این طریق برای هکرها نسبت به سطح شبکه آسانتر است عوامل و تیم امنیتی شبکه می بایست راهکاری مطمئن برای جلوگیری از بروز مشکلات امنیتی را بکار بگیرند.

فهرست