Wide Dynamic Range یا (WDR) چیست؟

هنگامی که بخشی از یک تصویر بسیار تاریک است و بخش دیگر بسیار روشن، شما قادر نخواهید بود که جزئیات را مشاهده کنید. معمولا این اتفاق بخاطر تفاوت در نورپردازی محیط بوجود می آید.
دوربین هایی با قابلیت Wide Dynamic Range (WDR) دارای نرم افزار ویژه ای هستند که به آنها این امکان را می دهد تا نور نامتعادل پس زمینه را برای یک تصویر واضح و متعادل کند.
وجود نور نامتعادل سبب این امر می شود که تصاویر دوربین ها برای مواردی مانند درب ورودی فروشگاه ها، پارکینگ ها و یا مکان هایی که دوربین در معرض تابش مستقیم نور خورشید است ایده آل باشند، در حالی که کنتراست بین نور خورشید و نور کم در داخل محیط می تواند تصاویر ضبط شده را با افت کیفیت روبرو کند، اما این قابلیت باعث متعادل کردن شدت نور کم و زیاد و نهایتاً افزایش وضوح تصاویر این نقاط می شود

Wide Dynamic Range چگونه کار می کند؟

دوربین های معمولی فقط قادر به ذخیره تصاویری با کنتراست معمولی می باشند، در حالی که دوربین های دارای تکنولوژی WDR دارای سنسورهای پیشرفته ای هستند که می توانند طیف گسترده ای از نور را تولید کنند و امکان این را فراهم می کند در یک عمق بالاتر نور تصاویر را پردازش و جهت ذخیره سازی به دستگاه ذخیره ساز (DVR,NVR) منتقل کنند.

علاوه بر ضبط دقیق تر از اماکن با تفاوت نور بیشتر، دوربین های WDR نیز دارای دو روش دیگر برای متعادل کردن نور برای تصاویر بهتر هستند. نقشه برداری تن (Tone mapping) به شما اجازه می دهد که دوربین یا نرم افزار به طور خودکار زمین های تاریک و مناطق تاریک را روشن کند.

قابلیت Tone mapping به شما اجازه می دهد که دوربین یا نرم افزار به طور خودکار زمین های تاریک و مناطق تاریک را روشن کند.

به طور خلاصه نحوه کارکرد مکانیزم Tone mapping به این شکل می باشد، دوربین چند عکس از صحنه را در سطوح مختلف نوری گرفته و آنها را با یکدیگر ترکیب کرده سپس اقدام به تشخیص بخش های متضاد تصاویر با سطح نور بسیار بالا و بسیار پایین کرده و نهایتاً تصویری جدید با سطح نور متعادل از نقاط متضاد تصاویر ایجاد کرده و تصویر ضبط شده ای که می بینید ایجاد می شود. با این تفاسیر روش مذکور نیاز به سنسور بسیار سریع و حساس به نور دارد و تنها در دوربین های پیشرفته حرفه ای در دسترس می باشد

تکنولوژی wdr دوربین مداربسته

Wide Dynamic Range چگونه به شما کمک می کند؟

دوربین های با محدوده دینامیکی وسیع برای بسیاری از شرایط روشنایی پیچیده عالی هستند:

لابی ها و نمایشگاه ها با پنجره های متعدد که در آنها کنتراست بین نور طبیعی بیرون و نور مصنوعی داخلی باعث مناطق روشن و تاریک شده است.

  • اماکنی که درهنگام بازشدن درب آنها نور شدیدی به لنز تابیده و سبب این امر میشود که صورت شخص و لباس آن غیر قابل تشخیص شود.
  • ضبط تصاویرشبانه، که در آن نورغیر مادون قرمز (برای مثال نور لامپ قوی) ممکن است برخی از مناطق را بیش از حد استاندارد روشن کند، در حالی که مناطق دیگر تاریک هستند.

زمانیکه درخصوص دوربینی با قابلیت WDR صحبت میکنیم، دو سؤال ممکن است پیش آید:

  • آیا امکان این وجود دارد که نور محدوده را متعادل کرد؟

WDR فقط بر روی دوربین های حرفه ای وجود دارد و ممکن است در بودجه شما جایی نگیرد. بنابراین اضافه کردن یا پرت کردن چراغ ها برای تعادل نور تصاویر ممکن است یک جایگزین مناسب در برابر استفاده از WDR باشد.

  • آیا با تغییر مکان دوربین مشکل نور حل می شود؟

درها و پنجره ها ممکن است نور خیلی زیادی را به تصاویر اضافه کنند، بنابراین قبل از نصب یک دوربین حرفه ای با قابلیت  WDR، دوربین قبلی خود را برای ضبط تصاویر بهترازمکان فعلی به مکان مناسبتر و زاویه دید بهتر منتقل کرده و اقدام به مقایسه تصاویر جدید نسبت به تصاویر قبلی کنید.

اگر امکان متعادل کردن نور یا جابجایی دوربین وجود نداشته باشد، دوربین حرفه ای با قابلیت WDR ممکن است برای شما مناسب باشد. دوربین های WDR از تمام مارک های نظارتی دوربین های نظارتی از جمله  Axis،  Optica ،Mobotix ،Samsung ،LG  وBosch  در دسترس هستند.

تکنولوژی wdr دوربین مداربسته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست